Wiele osób zadaje sobie pytanie. Czy istnieje idealny system emerytalny Jaki system emerytalny jest najlepszy na świecie Zacznijmy jednak od tego dlaczego powstały systemy emerytalne kierowane przez państwo. Dawno temu oczywiście nie było żadnych państwowych systemów emerytalnych i ludzie jakoś żyli. To oczywiście prawda. Państwo wspomagało starsze osoby aż do momenty kiedy było je na to stać.

Jaki więc był przełomowy moment który doprowadził do powstania państwowych systemów emerytalnych? Ludzie wiedząc że państwo na sto procent wspomoże ich na stare lata przestali po prostu w pewnym momencie oszczędzać na starość. Sytuacja demograficzna spowodowało że nie mogło ono już wspomagać osoby nie zdolne do pracy w takim stopniu jak to miało miejsce dotychczas. Pojawiła się więc odpowiednia masa krytyczna która spowodowała reakcje państwa – które od tej pory pobierało specjalną daninę na rzecz osób starszych dzięki której mogło ono wypłacać świadczenia emerytalne.

To był właśnie zalążek systemu pokoleniowego systemu emerytalnego który jest nam znany do dziś i który właśnie obowiązuje w Polsce. Pokoleniowy system emerytalny jest uważany za jeden z najgorszych z tego prostego powodu że jest podatny na ogromne wahania dochodów i wydatków w systemie spowodowane bieżącą sytuacją demograficzną kraju.