Czego by się o Kielcach nie mówiło, pochwalić mogą się na pewno zespołem w Ekstraklasie. Chociaż dla wielu osób Korona to tylko nazwa, która zazwyczaj przewija się w środku tabeli, utrzymanie stabilnego poziomu i rokroczna gra w Ekstraklasie wcale nie należą do najłatwiejszych zadań – przekonały się o tym na przykład Piast Gliwice czy Ruch Chorzów. Każdy kibic Ekstraklasy powinien więc wiedzieć z czym się kielecką Koronę „je”. Łączy nas piłka, więc taka wiedza dla jej fana jest obowiązkowa.

Młodszy nie znaczy gorszy

Korona Kielce jest jednym z najmłodszych klubów w Ekstraklasie. Powstała bowiem dopiero w 1973 roku. „Rodzicami” „Scyzoryków”, właściwie tak można je nazwać, są dwa kieleckie kluby – Iskra i SHL, które połączyły się w jeden zespół, który miał walczyć w lidze z najlepszymi. Sama nazwa „Korona” to nawiązanie do herbu miasta, w którym ten atrybut władzy się znajduje.

Sama drużyna piłkarska Korony przez początkowe lata swojego istnienia grała zarówno w III i II lidze, nie zbliżając się jednak na poziom Ekstraklasowy. Do tego na początku lat 90. pojawiły się spore problemy finansowe Kielczan, które zmusiły ich do podjęcia rozmów na temat fuzji z innym kieleckim klubem – Niebieskimi. Ostatecznie Korona znalazła sponsora i do tego połączenia nie doszło, ale fuzją i tak zakończyły się rozmowy z Kieleckim Klubem Piłkarskim, tuż po tym, jak Korona znów spadła do III ligi w 2000 roku.

Afera korupcyjna

Do Ekstraklasy Korona awansowała w 2005 roku i od tamtej pory opuściła ją tylko na rok – zespół na sezon 2008/09 został karnie zdegradowany do I ligi za ujawnione afery korupcyjne związane z ustawianiem meczów przez Kielczan. Z klubu wycofał się jego dotychczasowy sponsor, a zespół został sprzedany za symboliczną złotówkę miastu.

Na zapleczu Ekstraklasy „Złocisto-Krwiści” grali jednak jedynie rok – zajęli wtedy 3 miejsce i zakwalifikowali się do gry w barażach, które… zostały jednak odwołane. W lipcu 2009 roku komisja PZPN zdecydowała jednak o tym, że Korona zagra w Ekstraklasie.

Największe sukcesy

Korona Kielce nie może pochwalić się wielkimi sukcesami – klub do tej pory nie zdobył żadnego trofeum, chociaż najbliżej tego był w 2007 roku, kiedy zagrał w finale Pucharu Polski. Lepsza okazała się wtedy od nich Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski.

W Ekstraklasie Korona nie wykracza poza środek tabeli. W obecnym sezonie(2016/17) udało się jej zakwalifikować do grupy mistrzowskiej. Najwyższe miejsce w tabeli Kielczanie zajmowali 2006 i 2012 roku, kiedy finiszowali na 5. lokacie.

Reprezentanci kraju

W czasie gry w Koronie Kielce w Reprezentacji Polski zagrało 8 zawodników. Chociaż zazwyczaj były to pojedyncze występy w meczach towarzyskich, niewątpliwie pokazuje to, że skład Korony Kielce to solidni i doświadczeni zawodnicy. Kto znalazł się w tym gronie? Byli to tacy zawodnicy jak Andrzej Niedzielan, Jacek Kiełb, Radosław Cierzniak, Marcin Kuś czy Paweł Golański, który zanotował najwięcej reprezentacyjnych występów (14) i brał udział w eliminacjach do EURO 2008 oraz eliminacjach do Mistrzostw Świata w 2010 roku.

 

https://laczynaspasja.pl/pilka-nozna/ – źródło informacji dla kibiców piłki nożnej