Po wejściu Polski do Unii Europejskiej nastąpił gigantyczny boom na dotacje. Unia Europejska przeznacza co roku gigantyczną ilość pieniędzy na inwestycje przedsiębiorstw dzięki czemu w krótszym czasie mogą one unowocześnić swój park maszynowy czy też przeprowadzać zupełnie to nowe inwestycje od “zera”. Polska jako jeden z biedniejszych krajów Unii Europejskiej otrzymuje co roku znaczną część z tego tortu dzięki temu polscy przedsiębiorcy mogli uniknąć zadłużania się na ogromne pieniądze w bankach i w dużej części (nawet do osiemdziesięciu pięciu procent kwoty inwestycji) sfinansować nowe pomysły ze środków Unii Europejskiej.

Oprócz gigantycznych wielomilionowych inwestycji z Unii Europejskiej wprowadzono również możliwość założenia swojej własnej działalności gospodarczej z działania 6.2 i tutaj Unia Europejska również nie szczędzi pieniędzy dla przyszłych mikro przedsiębiorców, gdyż na sam start można otrzymać kwotę bliską dziesięciu tysięcy euro nie licząc oczywiście wsparcia pomostowego które możemy przeznaczyć na stałe opłaty wynikające z naszej działalności gospodarczej (na przykład co miesięczną składkę odprowadzaną do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych). Oczywiście w przypadku, gdy otworzymy swoją działalność gospodarczą ze środków Unii Europejskiej nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy w przyszłości mogli się starać o środki na jej rozwój. Tutaj mamy szeroki wachlarz możliwości, który jednak z biegiem czasu i bogaceniem się Polski oraz polskich regionów na tle innych krajów oraz regionów unii europejskiej.

Dla przykładu najbogatsze województwo w Polsce, a więc województwo mazowieckie już przekroczyło poziom przeciętnej unijnej tak wiec z biegiem czasu w tym województwie będzie o dotacje zdecydowanie najciężej. Jak więc się starać skutecznie o środki europejskie Na samym początku musimy znaleźć program operacyjny, który będzie się idealnie nadawał pod naszą potencjalną inwestycje oraz musimy się zorientować kiedy ministerstwo planuje najbliższy nabór wniosków firm starających się o środki z Unii Europejskiej. Kolejny krok jest już kluczowy. Mamy do wyboru dwie możliwości: albo piszemy wniosek sami albo korzystamy z usług wyspecjalizowanej w dotacjach firmy doradczej. Oczywiście w przypadku korzystania z usług firmy doradczej poniesiemy już na starcie pewne koszta jednak warto wiedzieć, że jeśli się na nie zdecydujemy to możemy być pewni, że wniosek będzie przygotowany maksymalnie fachowo a nasze szanse na otrzymanie dotacji na pewno znacznie wzrosną – chodź oczywiście pewności nigdy nie ma. Warto się spytać czy w przypadku niepowodzenia firma poprawi wniosek raz jeszcze i będzie się go starała złożyć w naszym imieniu w najbliższym możliwym naborze.