Od jakiegoś czasu rosnąca liczba posiadaczy domów jednorodzinnych zaczyna się decydować na fachowe opracowanie planu ogrodu. Albo zajmują się tym sami, ucząc się z prasy i internetu, lub też zatrudniają firmę ogrodniczą, która nasz ogród zaprojektuje i wykona. Dobrze urządzony ogródek nie tylko może podkreślić styl domu, w którym mieszkamy, lecz zapewni przy tym przyjemne miejsce do odpoczynku.

W czasie wykonywania projektu ogrodu właściciele ich dość często zaczynają się decydować na oczka wodne, które nie kosztują dużo, a są bardzo oryginalnym uzupełnieniem ogrodu. Wodne oczko możemy zaaranżować na różne sposoby, wielu ludzi hoduje w nich małe rynki lub otacza ciekawymi wodnymi roślinami. Projektując wodne oczko musimy pamiętać o tym, że należy o nie regularnie dbać. Może być więcej pracy, niż przy drzewach i krzewach, i należy o tym wiedzieć przez zaczęciem prac.

Wodne oczko co pewien czas musi być porządnie wyczyszczone z glonów, śmieci i mułu, ponieważ ich obecność może spowodować brak czystości wody. Bardzo dobrze będą się do tego nadawać najróżniejsze chemiczne środki, przykładowo firmy Oase.