Wybranie właściwych butów narciarskich to najważniejsza rzecz podczas kompletowania narciarskiego sprzętu. Jeżeli obuwie, jakie chcemy wybrać, będą dobrze dobrane i wygodne, to szusowanie na stoku będzie przyjemna i beztroska. W innych przypadkach okazać się może, że na nartach przeżyjemy męczarnię, bowiem buty narciarskie będą zbyt małe, będą obcierać lub ugniatać. Wybierając buty powinno się udać się do profesjonalnego sklepu, gdzie solidni pracownicy chętnie pomogą kupić odpowiednie buty.

Propozycja narciarskich butów jest bardzo duża, projektanci przeganiają się w technologicznych nowinkach i bez fachowej porady zwykły człowiek może zgubić się w tym wszystkim. Lecz także sami, przymierzając obuwie narciarskie pamiętać musimy o paru istotnych rzeczach. Przez to sami mogli będziemy chociaż z grubsza oszacować, czy znalezione narciarskie buty są odpowiednie dla nas. Najbardziej istotną sprawą są wygoda i komfort. Obuwie narciarskie z reguły jest ubierane na dużą ilość godzin. Jeżeli narciarskie buty są zbyt małe, albo jeszcze gorzej, obcierają, to jazda najprzyjemniejsza nie będzie. Zaś buty narciarskie zbyt obszerne latały będą na stopie, nie będą trzymać dobrze nóg i dawać większe zmęczenie, albo jeszcze gorzej, urazy. Narciarskie buty powinniśmy dopasować uwzględniając swoje doświadczenie.

Początkującym znacznie korzystniejsze będą miękkie buty, pozwalające na wygodne szusowanie. Zaś doświadczone osoby skusić się mogą na twarde buty, w jakich nasza jazda będzie bardziej dynamiczna i szybsza, lecz dla mało doświadczonych nóg stałaby się bardzo męcząca. Zwłaszcza dla osób uczących się jest istotne, aby nie nabywać na twardych butów, ponieważ szybko będziemy się w nich męczyć.