Najnowsze badania pokazują, iż ponad 20% użytkowników toalet publicznych to osoby niepełnosprawne. Dlatego też te galeriach handlowych czy innych miejscach użytku publicznego są przystosowane do niepełnosprawnych. Mają nawet oni specjalne, oddzielne kabiny wyposażone w uchwyty i antypoślizgowe maty aby maksymalnie ułatwić korzystanie z toalety osobom niepełnosprawnym. Kabiny te mają wyposażenie najczęściej najbardziej nowoczesne, przystosowane do różnych stopni niepełnosprawności. Bo trzeba wiedzieć, iż łazienka dla niepełnosprawnych musi być bardzo dobrze przystosowana do użytku przez te osoby.

Umywalki i toalety muszą znajdować się na odpowiedniej wysokości. Nad toaletami muszą znajdować się uchwyty, pomagające utrzymać równowagę przy toalecie. Nie mogą one być śliskie, muszą być szorstkie i nieruchome aby móc z nich skorzystać. Na ścianach toalet również muszą znajdować się pomoce, które pomóc mogą w przemieszczaniu się niepełnosprawnego po łazience. Mydło i kran przy umywalce muszą być na wysokości trochę niższej niż normalnie, aby np. jeżdżący na wózku mógł umyć ręce. Wszystkie rzeczy w ubikacji powinny być również sensownie zlokalizowane aby niepełnosprawny klient nie musiał przemieszczać się po całej łazience. Takie łazienki wyposażone w pomoce dla niepełnosprawnych są już standardem w galeriach handlowych, poczekalni u lekarza czy w kinie. Właściciele wyszli na przeciw oczekiwaniom tego rodzaju klientów i wyposażenie tych kabin jest naprawdę dobre. Bo jeszcze do niedawna, niepełnosprawni mieli w toaletach publicznych problem. W ogóle o nich nie myślano, byli traktowani od niechcenia. Potrzeba było bardzo dużo czasu, aby problem zauważono. W sumie dopiero od niedawna specjalne kabiny toaletowe są standardem. Jak sobie natomiast radzić w domu z przystosowaniem łazienki dla niepełnosprawnego mieszkającego z nami?

Przede wszystkim trzeba zlikwidować wszystko co może wywołać poślizg: śliskie kafelki czy parkiet. Połóżmy w łazience na podłodze dywanik antypoślizgowy – to będzie lepsze. Trzeba również tak wymyśleć domową łazienkę, aby było w niej dużo miejsca. Niepełnosprawny potrzebuje w niej dużo więcej miejsca niż standardowo.

Musimy również zadbać o wyposażenie takiej łazienki. Zamontować trzeba uchwyty nad ubikacją, nad umywalką. Niepełnosprawny musi czuć się komfortowo. Lepiej również zrezygnować z wanny na korzyść prysznica. To ułatwi mycie się niepełnosprawnemu. Warto zainwestować w prysznic bez słuchawki, tylko z wodą lecącą z kanalików w suficie kabiny prysznicowej. To bardzo ułatwi higienę niepełnosprawnemu. Oczywiście niezbędny jest uchwyt, aby myjący się mógł się bo złapać by się umyć. Jeśli chodzi o koszty, to jeśli zarejestrowani w PEFRON, to można postarać się o dofinansowanie na przerobienie łazienki. Można nawet dostać do 50% dofinansowania. Jednak PEFRON musi skontrolować łazienkę już po zrobieniu remontu i odebrać przeróbkę. Jeśli będzie zrobiona nie tak jak trzeba, może nakazać zwrócić dofinansowanie. Dlatego wszystko to trzeba robić niestety według wytycznych urzędniczych.

Elementy wyposażenia łazienek dla niepełnosprawnych znajdziesz w salonie handlowym Higieniczny.pl.