Trójatomowy tlen – ozon- został odkryty w roku 1840 przez Christiana Friedricha Schönbein’a. Czterdzieści lat po jego odkryciu okazało się, że ozon może zostać wykorzystany do oczyszczania wody pitnej. Ozon w stanie wolnym występuje w górnych warstwach atmosfery. Do jego powstania niezbędne jest promieniowanie nadfioletowego. Pod jego wpływem dochodzi do rozpadu dwuatomowych cząsteczek tlenu, a następnie do ich ponownego łączenia się ze sobą. Ozon powstaje także pod wpływem wyładowań atmosferycznych. Jak pachnie powietrze nasycone ozonem możemy przekonać się po burzy. Obecnie ozon wytwarzany jest także w przeznaczonych do domowego użytku generatorach ozonu. Działają one na zasadzie symulacji wyładowań atmosferycznych lub poprzez emisję promieniowania UV. Najczęściej dostępne na rynku urządzenia wytwarzają ozon symulując wyładowania atmosferyczne. Urządzenia te służą między innymi do odgrzybiania klimatyzacja w samochodach.

Jakie właściwości ma ozon?

Ozon jest gazem, który zabija zarodniki, pleśnie i bakterie. Ma bardzo silne właściwości dezynfekujące, o wiele silniejsze niż powszechnie stosowany do dezynfekcji chlor. Znalazł on więc zastosowanie w lampach ozonowych, które stosuje się w placówkach medycznych, domach pogrzebowych, laboratoriach diagnostycznych. Ozon coraz częściej jest wykorzystywany również do leczenia oparzeń, chorób wywołanych przez wirusy i różnych stanów zapalnych. Usuwa nieprzyjemne zapachy zarówno pochodzenie organicznego, jak też te nieorganiczne.

Jak użyć generatora ozonu w samochodzie?

Duże stężenie ozonu jest szkodliwe dla organizmów żywych. Stąd też decydując się na odgrzybianie klimatyzacji za pomocą ozonu musimy pamiętać, że na czas ozonowania musimy opuścić auto. Nie mogą też w nim pozostać nasi czworonożni pupile. Ozonatory przeznaczone do odgrzybiania klimatyzacji samochodowej nie wytwarzają nadmiernie wysokiego stężenia ozonu. Stąd też żadne przedmioty, które znajdują się we wnętrzu auta nie zostaną zniszczone podczas ozonowania.

Jak przeprowadzić ozonowanie w aucie?

Na rynku dostępne są ozonatory, które wymagają podłączenia do sieci lub do gniazda zapalniczki. Niezależnie od tego, jaki ozonatorem dysponujemy musimy uruchomić w nim silnik oraz klimatyzację. Klimatyzację ustawiamy tak, aby pracowała na najwyższej wydajności w obiegu zamkniętym. Ozonator ustawimy w pobliżu nawiewników powietrza. Możemy więc ustawić go na jednym z przednich foteli lub na desce rozdzielczej. Następnie musimy nastawić czas pracy urządzenia. W większości dostępnych na rynku ozonatorów czas, w którym ozonator może pracować wynosi od 15 minut do godziny. Urządzenie musi pracować przy szczelnie zamkniętych oknach i drzwiach. Na czas ozonowania nie możemy znajdować się w aucie. Po zakończeniu zabiegu ozonowania wnętrze otwieramy okna i drzwi. Jest to konieczne, samochód musimy bowiem wywietrzyć. Po ozonowaniu możemy też poczekać pół godziny; w tym czasie ozon powinien zamienić się w odmianę tlenu zbudowaną z dwóch atomów.

Klimatyzację możemy odświeżyć sami, możemy też udać się do serwisu.