Wybór lokaty dla przeciętnego człowieka jest nieraz nie lada dokonaniem. Czym się nakierowywać przy wyborze depozytu? Czy procent jest bazowy? Jak wybrać tą doskonałą dla siebie?
Lokata nie jest doskonałym środkiem inwestycji, ale jest gwarantowana i mocna, co dla niektórych jest czołowe. Osoby które nie chcą inwestować nadmiernego ryzyka nadal chętnie z tego korzystają.

Procent to nie wszystko

Wielu decydując się na lokatę nakierowuje się absolutnie oprocentowaniem. Bez wątpienia procent jest nad wyraz istotny, lecz takie atrybuty jak częstość kapitalizacji odsetek czy wartość lokaty są także bazowe. O ile każdy raczej jest świadomy, że wysokość nakładu pieniężnego niesie za sobą przeważające oprocentowanie, o tyle kapitalizacja odsetek jest wartą odniesienia. Przez kapitalizację odsetek rozumiemy dopisywanie do kapitału pieniędzy. Logiczne jest, toteż im częściej odsetki są kapitalizowane i dodawane tym pożytek większy. Wynika to z tego, że odsetki są dawkowane od coraz to większej kwoty. Korzystamy z magii procentu składanego!

Czas lokaty

Czas depozytu nie jest też bez wartości. Im bardziej przedłużający się czas trwania depozytu, tym większe oprocentowanie, a toteż większą korzyść. Oprocentowanie lokaty krótkoterminowej przyrównywając do lokaty długoterminowej może się chwiać nawet do 2 %, co jest decydującą różnością dla większości zakładających depozyt.

Kilka rad co do wyboru lokaty.

Oprocentowanie – warto pomnieć, że jest dawane w stosunku całorocznym. Gdy okres trwania lokaty będzie krótszy, oprocentowanie będzie mniej dochodowe.
Wysokość oprocentowania – jest to tylko jedną z części, które mają wpływ na korzyść. Opłaca się pomnieć owszem o takich czynnikach jak częstotliwość kapitalizacji odsetek, wysokość wkładu oraz okres trwania lokaty. Zysk z lokaty – przy odliczaniu wypłaty należy pomnieć, że przychód jest opodatkowany. Należy od niego odjąć 19 %.