Piękno jest względne i można powiedzieć, że to co podoba się jednej osobie niekoniecznie musi podobać się innej. Jednak istnieją na świecie kanony urody związane z określonym kręgiem kulturowym czy też z epoką. O tym, jaki ideał piękna modny był w danej epoce wiemy z obrazów, literatury i innych dzieł sztuki. Oczywiście takie wzorce są uogólnione i opierają się często na stereotypach, niemniej dużo jednak mówią o dane epoce i stosunku do piękna. Jakie cechy urody kobiecej były zatem najbardziej pożądane w epoce antycznej oraz średniowiecznej?

Ideał piękna w czasach antycznych – prosty nos i smukła sylwetka

W czasach antycznych królowała harmonia. Zarówno najpiękniejsze kobiety jak i najpiękniejsi mężczyźni byli harmonijnie zbudowani, mieli smukłe sylwetki, o wyraźnie zarysowanych mięśniach. Postacie kobiece miały delikatnie zarysowaną talię, jednak niebyt mocno. Biusty starożytnych kobiet także nie były zbyt obfite. Modne były kręcone włosy, spięte w warkocz. Ideałem piękna była pociągła twarz i delikatne rysy twarzy. Idealny antyczny nos był prosty, natomiast usta były małe ale dosyć wypukłe. Jeśli chcielibyście zobaczyć antyczny ideał piękna, koniecznie rzućcie okiem na Wenus z Milo.

Delikatna dziewczyna ze średniowiecza

Z kolei malarstwo i rzeźba średniowiecza dowodzą, że ideałem piękna kobiecego była jasnowłosa dziewczyna z wysokim czołem, o bladej twarzy i bardzo delikatnie zaróżowionych policzkach. Jej sylwetka była bardzo smukła, ale, co ciekawe, miała lekko wydatny brzuch. Brzuch ten miał sugerować jej płodność. Dlaczego w epoce średniowiecza tak pożądane były wysokie czoła? Otóż owa część twarzy symbolizuje duchowość, a więc akcentując czoło akcentowano przymioty ducha. Podobno kobiety wyskubywały sobie wręcz włosy z czoła, aby wyglądało ono na wyższe. Jak wiemy, w epoce średniowiecza mniej liczył się wygląd i sprawy materialne a bardziej zwracano uwagę na duchowość. W epoce tej za piękne uważane były twarze pociągłe. Liczyła się więc wertykalność i pionowość. Przy czym góra była ważniejsza od dołu, bo góra wskazuje na niebo a dół na piekło.