Czy neandertalczyk mógł być inteligentniejszy niż Homo sapiens w tym samym czasie? Neandertalczyk miał większy mózg niż Homo sapiens, a jego silna budowa ciała wynikała z klimatu i obecności wielkich zwierząt w środowisku, a nie z prymitywności. Budowa jego ramion przypominała silnego Wikinga o niskim wzroście – 165 cm o wadze 100 kg. Skłonność do krzywicy kości mogła współistnieć z jasnymi włosami, oczami i skórą, aby jego organizm wytwarzał więcej wit. D dzięki skąpemu słońcu. Człowiek ten wykazywał genetyczną skłonność do autyzmu, miał bogate życie religijne, czcił niedźwiedzia i koziorożca, używał barwników do ciała, ozdób z muszli, używał ognia, opiekował się chorymi.

Pytanie, czy nie osiągnął kamieni milowych człowieczeństwa wcześniej niż Homo sapiens w tym samym czasie? Czy Homo sapiens nie osiągnął podobnego poziom kultury wiele tysięcy lat po wymarciu neandertalczyka? Jeżeli możemy sobie wyobrazić cywilizację, która wymarła i została zastąpiona przez dzietnych barbarzyńców, którzy dorównali jej dziesiątki wieków później, to mogła być to cywilizacja neandertalczyków.

Homo sapiens nie musiał być mądrzejszy od neandertalczyka, mógł być płodniejszy, bardziej odporny na choroby zakaźne, lepiej tolerować dietę roślinną, rodzić sobie przy niedoborach białka. Był pewnie po prostu liczniejszy. Neandertalczyk wraz z ociepleniem klimatu mógł spotkać się na swoich ziemiach z nowymi mikroorganizmami, które miały lepszą przeżywalność dzięki wyższej temperaturze. Mógł być bezbronny wobec czynników zakaźnych pochodzących od Homo sapiens. Część genów neandertalczyka przetrwała do dziś. Jest to wspomniana wcześniej skłonność do autyzmu, otyłości, wysoki poziom cholesterolu we krwi, większa skłonność do zakrzepów, jak i szybsze gojenie się ran, Żył prawdopodobnie krócej niż Homo sapiens, ale był za to bardziej odporny na mróz. Żył tak długo, jak żyły inne silne stworzenia, które go otaczały. Przeżył częściowo w naszych genach i do dziś zachwyca kulturą materialną i niematerialną powstałą w skrajnie trudnym środowisku, w jakim żył.