Chcemy się rozwijać. Nie tylko w pracy zawodowej, ale również w życiu osobistym. Chcemy być coraz lepsi i coraz bardziej świadomi własnego ja. Dlatego też ogromną popularnością cieszą się ostatnio wszelkiego rodzaju kursy samodoskonalenia, rozwoju osobistego, duchowego. Na rynku pojawiła się cała gama kursów samodoskonalenia i walki z własnymi niedoskonałościami. O konieczności samorozwoju słyszymy wszędzie. Na każdym kroku mówi nam się, że musimy się rozwijać i pracować nad sobą i swoimi wadami i słabościami. Na przeciw tym potrzebom, jakby na zawołanie pojawił się coaching, czyli działania które podejmujemy aby stać się lepszymi ludźmi, lepszymi pracownikami, lepszymi partnerami. Coaching jest od jakiegoś czasu trendy, każdy kto się liczy ma własnego, osobistego coacha, który prowadzi go poprzez zawiłą ścieżkę samorozwoju.

Trochę zafiksowaliśmy się na punkcie samorozwoju. Owszem praca nad sobą jest ważna i każdy powinien nad sobą pracować. Każdy, kto oczywiście czuje taką potrzebę. Nie można wmawiać każdemu, że powinien koniecznie poddać się coachingowi ponieważ bez tego absolutnie nic w życiu nie osiągnie. Pozwólmy ludziom samym decydować czy i jak chcą podążać ścieżką samorozwoju. Nie każdy od razu potrzebuje coachingu. Czasem wystarczy jedynie uświadomienie sobie własnych zalet i wad i praca nad rozwijaniem zalet i niwelowaniem wad. Nie musimy od razu kupować sesji u popularnego coacha i opowiadać o swoich celach i marzeniach w jego pięknym gabinecie.
Nie dajmy się zwariować. Owszem można się rozwijać, dokształcać i pracować nad sobą, ale niekoniecznie pod okiem coacha. Czasem lepiej własne słabości i wady pokonać samemu. Dopiero wtedy poznamy swoją prawdziwą wartość.